Rusya Da Eğitim Danışmanlığı Hizmetleri

Rusya üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrencilere verilecek danışmanlık hizmetlermiz şu şekildedir :

1) Öğrencinin, eğitim görmek istediği üniversiteler,fakülteler ve bölümler hakkında bilgilendirilmesi, öğrencinin geleceğine uygun kurumun araştırılması

2) Eğitim almal istenilen üniversiteye ön başvuru yapılıp davetiye işlemlerinin başlatılması

3) Öğrencinin çıkarılan davetiyesinin Türkiye temsilciliklerimize gönderimi

4) Rusya’da eğitim almak almak isteyen öğrenciye Türkiye’de bulunan Rusya konsolosluklarından öğrenci vizesi temini

5) Türkiye den Rusya’ya öğrenciler için uçak bileti organizasyonu ve temini

6) Rusya’da şehrin havalimanında karşılama organizasyonu

7) Öğrencinin havalimanından konaklayacağı yere eğitim danışmanlarıyla birlikte transferi

8 )Eğitim danışmanları eşliğinde konaklama yapılacak yurda kayıt yapılması, öğrencilerin yurttaki ilk ihtiyaçlarının temini

9) Öğrencilere Türkiye ile uygun fiyata konuşabilecekleri SIM kartın temin edilmesi

10) Eğitim Danışmanlarımız eşliğinde üniversiteye ilk giriş ve kayıt olma işlemleri

11) Diploma, Pasaport, Transkript YGS sonuç belgesi gibi evrakların Rusça çevirileri ve Noterler tarafından tasdiki

12) Öğrencilere 1 yıllık zorunlu sağlık sigortası temini

13) Eğitim danışmanları eşliğinde öğrencilerin Rusya hastanelerinde sağlık kontrolleri yapılması

14) Eğitim görmek istenilen şehrinTürk konsolosluklarında, askerlik uzatma öğrenci dosyası açtırma gibi işlemlerin danışmanlığı

15) Hazırlık fakültesinin ardından lisans yada yüksek lisans eğitimi için ücretsiz danışmanlık

 

Rusya Da Eğitim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya da eğitim hakkında bilinmesi gerekenler ve dikkate alınması arz eden önemli bilgiler aşağıdaki gibidir :

-Rusya’ya giriş yaparken pasaport kontrolü sırasında görevli polis memuru tarafından size migrasyon kartı adında bir belge verilmektedir.Bu migrasyon kartında sizin kişisel bilgileriniz bulunmaktadır.Bu belge görevli tarafından doldurulup sizlere hazır olarak verilmektedir.Lütfen bu belgeyi aldıktan sonra kişisel bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol ediniz.Ayrıca migrasyon kartınızı aldıktan sonra kaybetmemenizi,pasaportunuzun arasında saklamanızı ve iyi bir şekilde muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.Aksi tartide vize iptali ve 200 dolar kadar para cezası işlemi uygulanabilir.

-Öğrencilerin pasaportlarını devamlı olarak yanında taşıması gerekmektedir.Çünkü rus vatandaşları kimlik olarak pasaport kullanmaktadır.Ülkedeki herhangi bir iş için sizden belge olarak pasaport talep edilmektedir.Olası bir polis kontrolünde de sizden istenilen belge yine pasaport olacaktır.

-Türkiye ye olası bir gidişin ardından Rusya ya tekrar dönüşte öğrencilerin kesinlikle ilk iş olarak pasaportlarını üniversite dekanlığına götürmesi gerekmektedir.Eğer pasaportlar istenilen sürede dekanlığa götürülmez ise vizenin iptali söz konusu olabilir.

-Genel olarak üniversiteler eğitimlerini Eylül ve Mayıs ayları arasında vermektedirler.Yazları isteğe ve öğrencilerin yoğunluğuna göre okul bünyesinde yaz okulu açılmaktadır.Hazırlık sınıfında bir sene boyunca ağırlıklı olarak Rusça eğitimi alınır. Üniversitede sınavlar hem yazılı hem de sözlü olarak olmaktadır.Üniversitenin derecesine ve kalitesine göre sınavlar farklılık göstermektedir.,Öğrenci sınavını ilk girişte veremez ise ona 2 hak daha tanınır.Toplamda 3 hak tanınan öğrenci 3 sefer de veremez ise son şans komisyona bırakılır.

 

Rusya Üniversitelerinde Yurtlar

Rusyadaki üniversitelerin tamamı kendi bünyesindeki öğrenci yurtlarında barınma imkanı sağlamaktadır. Rusya öğrenci yurtları genellikle kampüse yakınlığı ve ucuzluğu ile öğrenciler için kuşkusuz bir numaralı alternatif olmuştur.Genel olarak Rusya üniversitelerinde yurtlar 2 kişilik veya 3 kişilik odalar şeklindedir. Yurt fiyatları 50 ile 150$ arası değişmektedir. Bazı üniversitelerin yurtlarında odalar içerisinde şahsi mutfak banyo ve tuvalet bulunur.Rusya’ya öğrenci vizesi ile gelen her öğrencinin Rusya’da bulunan ikametgah adresi davetiyeyi gönderen okulun yurdu olarak alınır. Sözü geçen öğrencinin Rusyadaki ikametgah adresi vize süresi boyunca okul yurdunda görünür.

 

 

Nijni Novgorod