Rusya da Eğitim Rusya da Okumak

RUSYA DA OKUMAK 

Rusya…Bir çok Türk öğrenci için sadece uzak bir hayal gibi görünsede aslında Rusya da okumak sadece bir kaç prosüdür ve evrak işinden ibarettir. Günümüzde dünyanın sayılı süper güçlerinden birisi olan ülke,hem ekonomik olarak hem de politik olarak Türkiye ile yakın bir ilişki içerisindedir. İki ülke arasındaki ticaretin hem Türkiye ye hem de Rusya ya yıllık getirisi milyar dolarlarla ölçülmektedir. Rusya’da eğitim o nedenle son yıllarda en cazip ülkeler arasında yerini almıştır.

İşte böylesine önemli bir konuma ve güce sahip olan Rusya da üniversite eğitimi almak için bir kaç sebep :

1)  1000 civarında devlet üniversitesi ve  özel üniversiteye sahip olan Rusya, dünyanın en önemli üniversitelerinden bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Uzun yıllardan beri gelen rayına oturmuş eğitim sistemleri ile kendi vatandaşlarına olduğu gibi yabancı öğrencilere de iyi bir eğitim vermektedir. Bu yüzden Rus devlet üniversite sistemi oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.

2) Diğer ülkelere nazaran bilim ve teknoloji alanında en güçlü akademik altyapıya sahip ülkelerinden biri olan Rusya, bu özelliği ile ABD ile her zaman rekabet edebilmiştir.

3) Rusya’da eğitim almak ve popüler olan Rus dilini yerinde öğrenmek, öğrencilere ticari ve manevi olarak büyük artılar kazandırmaktadır.

4) Bologna anlaşması gereği Avrupa ve Türkiye’de tanınan Rusya üniversitelerinin ayrıca YÖK ile denkliği de vardır.

5) Belki de öğrenciler için en ideali , Rusya da eğitim almak için sadece YGS sınavından barajı geçmeniz yeterli olacaktır.Rusya üniversiteleri tarafından herhangi bir üniversite kazanmanız ya da yerleştirilmeniz istenmiyor.

 

Rusya da Okumanın Maliyeti 

Aşağıda Rusya da okumanın maliyeti verilmiştir. Bu rakamlar ortalama olarak verilmiş olup öğrenciye göre değişmektedir.

1) Rusya üniversiteleri genelde devlet tarafından finanse edilir ve ekonomiktir. Yıllık 1500$-5000$ civarında değişen bölüm fiyatları ile istediğiniz bölümde okumayı tercih etmekte özgürsünüz.

2) Rusya’da yaşam maliyetleri Türkiye ile hemen hemen aynıdır.Genel olarak  konaklama ve hayat masraflarınız için aylık 400 $ size yeterli olacaktır.

3) Rusya Üniversitelerinde okumakta olan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri de dahil yılda ortalama 5000 ila 7000$ arasında para harcamaktadır. Avrupanın ve dünyanın diğer ülkeri ile karşılaştırılacak olunursa Rusya da okumak oldukça avantajlıdır.

 

 

 

Moskova