Rusya Üniversiteleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öğrencinin Rusya’da eğitim görmek istediği üniversitenin, fakülte ve bölümlerin öğrencinin geleceğine uygun olması ve bu kurumların araştırılması oldukça önemli bir konudur. Yurt içi ve yurt dışı eğitim için çok sayıda seçenek mevcut.

Rusya’da Eğitim

Seçim konusunda kararsız ve bir o kadar da kafası karışık olan öğrenciler için; kaliteli, nitelikli ve ekonomik açıdan uygun olan eğitimi Rusya’da bulmak oldukça cazip. Rusya’ da alınacak olan eğitimin katkısı elbette görülecektir de. Eğitim, bilim ve teknoloji gibi kavramlar denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden olan Rusya, yüz ölçümü oldukça büyük bir ülkedir aynı zamanda. 1990 yıllarında bu özelliğini dünya’ ya pek beli etmeyen ülke, o yıllardan sonrasında ise eğitim gibi konularda ne denli önemli olacağını ve bu altyapıyı oluşturacağını göstermiştir. Özellikle askeri ve uzay teknolojilerinin her alanında şimdilerde rekabet halinde olduğu Amerika karşısında eğitim sistemleri ve üniversitelerinin tanınması ile beraber Rusya, çok daha nitelikli bir eğitim ülkesi haline geldi. Eğitim konusunda oldukça ileri düzeyde olan Rusya üniversiteleri, Bologna anlaşması ile tüm dünyada geçerli olabilen diplomalar veriyor. Bologna anlaşmasında imzası bulunan Rusya, Türkiye’de YÖK tarafından da tanınmaktadır. Bu nedenle her öğrencinin kaliteli bir biçimde eğitim görebileceği bir ülkedir.

Rusya’da Eğitim Ekonomisi

Yüksek kalite ile eğitim hizmeti sunan Rusya, aynı zamanda yaşam ve konaklama ücretleri ile uygun ücretle sunulur. Üniversite harçları da düşünüldüğünde, Rusya’ da eğitim almak epeyi iyi bir seçenek haline geliyor. Eğitim ve üniversite giderlerinin %75′ i devlet tarafından finanse edilen Rusya’ da üniversite fiyatları tahmini senelik 1500-4000 USD civarındadır. Aslına bakarsanız bu ülkede üniversite okumak için servet harcamaya gerek kalmıyor. Rusya’nın birçok yerinde Türkiye’ de harcadığınız miktarın daha fazlası olmayacaktır.

Rusya Üniversite Bölümleri

Bahsedildiği gibi dünyanın büyük akademik altyapılarından biri haline gelen Rusya, eğitim görmek isteyen her öğrenci için oldukça iyi seçenekler sunuyor. Bunun yanında Rusya’ da eğitim almak isteyen herkes istediği mesleği elde edebilmektedir. En önemli avantajlarından biri de öğrenci Türkiye’ de oldukça önemi artan Rusya dilini de öğrenmiş olacak. Rusya üniversiteleri hakkında bilmeniz gerekenler adı altında bu gibi seçenekler size yardımcı olacaktır. Bu nedenle Rusya’ da eğitim almak hayatınızı değiştirebilecek niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir