Rusya’da Eğitim Alanlar İçin Rusça Şart Mıdır?

Rusya’da eğitim almak isteyen ve Rusya’da eğitim almak için Rusça bilmek şart mıdır? diye merak edenler için cevap olumsuz olmayacaktır. Çünkü Rusça bilmeden de Rusya’ya gitmek ve eğitim almak mümkündür.

Rusça’yı Bilmeyenler Nasıl Eğitim Alabilir?

Rusya’daki bir eğitim kurumuna gitmeye karar verdikten sonra o eğitim kurumunun kendisi ya da eğitim kurumunun aracısı konumundaki firmanın yardımlarıyla öncelikle hazırlık kurslarına gitmeniz sağlanır. Diğer ülkelerden sizin gibi eğitim almak için gelen kişilerle karma gruplar oluşturularak Rusça derslerine katılımınız sağlanmaktadır. Rusça eğitimleri ana dili Rusça olan öğretmenler tarafından Rusça konuşularak öğretilir. Bu sayede kulak aşinalığınız sağlanarak kelimelerin öğrenim süreci de hızlandırılır.

Rusya’da Eğitimin Artıları

“Rusya’da eğitim almak için Rusça bilmek şart mıdır?” diye düşünmeye başlamadan önce eğitimin avantajlarını bilmek sürece daha ılımlı yaklaşmanızı sağlayacaktır. Ülke Milli Eğitim yapısı gereği eğitim için gelen yabancılardan herhangi bir sınava katılmasını talep etmemektedir. Üstelik bir çok Rus yüksek okulunda öğretim ücretsiz olarak sunulmaktadır. Denklik konusunda ise sayısız üniversitenin dünya ve YÖK düzeyinde geçerlilik kriterlerini taşıdığı görülmektedir. Aldığınız yabancı dil hazırlık kursundan sonra üniversiteler tarafından hazırlanmış sertifika olanağınız da bulunur. Burs veren kurumlardan maddi destek sağlama imkanınız da mevcuttur.

Rusya’da Öğrenci Olmak

Hazırlık eğitiminizden sonra tamamını devletin karşıladığı ders kitaplarınız aracılığıyla temel düzeyde bölüm derslerinizin eğitimi ile okul hayatınız başlar. Gündelik yaşam dilini öğrenebilmek için Rus birisiyle konuşmak oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca eğlenmek için oldukça fazla seçeneğinizin olduğu bir ülkede eğitim görmenin ayrıcalıklarını da hesaba kattığınızda kesinlikle öğrenciliğin keyifli olacağını söylemek gerekir. Bölüm olarak da azımsanmayacak kadar fazla fakülteyi bünyesinde barındıran Rus okulları, geniş kütüphane desteğinden faydalanma imkanı sağlamaktadır. Yurtta ya da evde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Yurt koşulları 2-4 kişilik odalar, ulaşım kolaylıkları, ortamı ve sorunsuz internet değerlendirildiğinde iyi nitelikte görülebilir. Bu yüzden hem farklı bir dil öğrenme hem de eğlenerek denkliği olan bir üniversiteden diploma alma şansı sunan Rus okullarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir