Rusya’da Eğitim İçin Engel Var mı?

Günümüzde yurtdışı kurumlarının sunmuş olduğu eğitim olanaklarından faydalanmak isteyen birçok birey bulunmaktadır. Genel olarak sunulan eğitim olanakları lisans ve dil eğitimleri üzerinden ilerlemektedir. Tercih edilen ülkeler arasında eğitim seviyesi yüksek olarak Amerika ve Rusya bir adım öndedir. Amerika’ya nazaran Rusya’nın geniş alanda vermiş olduğu eğitim hizmeti ve danışmanlıkları, öğrencilerin Rusya’da eğitim görmeye yöneltmektedir. Peki, Rusya’da eğitim için engel var mı? ya da Rusya’da eğitim almak için sağlanması gereken şartlar nelerdir? Öncelikli belirtmek gerekirse, Rusya’da eğitim almak için hiç bir engel olmamakla birlikte, alınacak olan eğitim için bazı şartlar ve yaptırımlar bulunmaktadır.

Rusya’da Verilen Eğitim Hizmetleri Nelerdir?

Rusya’da, dışardan gelecek olan öğrencilere tanınan imkânlar doğrultusunda dil ve lisans eğitimleri verilmektedir. Ayrıca dil eğitimleri, lisans eğitimleriyle doğrudan ilişki içerisindedir.

Dil Eğitimi: Rusya’da verilen dil eğitimlerinin iki türü vardır. Bunlardan birincisi, Rusça öğrenmek isteyen öğrencilere verilen dil eğitimleridir. Buradaki amaç sadece dil öğrenmek isteyen bireylere yardımcı olmaktır. İkincisi ise, Rusya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için verilen dil eğitim hizmetleridir. Çünkü Rusya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin Rusça bilmeleri zorunludur.

Lisans Eğitimi: Rusya’da verilen lisans eğitimlerinin ana dili Rusçadır. Öğrenciler lisans eğitimlerine kabul edilirken Rusça bildiklerini belgelemeleri ve yapılacak olan dil sınavından geçer not almaları gerekmektedir. Rusça bilmeyen öğrenciler en fazla 1 yıl süren Rusça hazırlık sınıflarına kabul edilirken, bu süreyi kısaltmak adına 6-8 ay içinde dil kurslarını da tercih edebilmektedirler. Ayrıca bazı Rus okullarında İngilizce derslerde verilmektedir. Yine aynı şekilde kabul edilecek olan öğrencileri dil bilmesi ve belgelemesi zorunludur.

Rusya’da Eğitim Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Ve Belgeler Nelerdir?

Rusya’da 4 hafta ya da daha kısa süre için eğitim almak isteyenler için turistik vize verilmektedir. Turistik vize için herhangi bir uzatma söz konusu değildir. 1-3 arasında eğitim alınacaksa öğrenci vizesi verilir ve bu süre yetkili kurumlar tarafından uzatılabilir. Fakat dil eğitimleri ya da lisans eğitimleri daha uzun süreli olacağından, öğrencilerin sunması gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

Lisans eğitimi alınacaksa; en az iki yıllık pasaport, transkript belgesi, lise diplomasının aslı, arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf ve AİDS testi istenmektedir.

Dil eğitimi alınacaksa; arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf, en az 1 yıllık pasaport ve AİDS testi istenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir