Rusya’da Ev Fiyatları

Rusya’da eğitim görmek ya da kalmak isteyenler için ev fiyatları azımsanmayacak bir maliyettir. Kiralamak mı yoksa satın almak mı istediğinize göre, evin bulunduğu bölgeye ve evin eşyalı olup olmama durumuna göre çok farklı faktörler evin fiyatını belirleyecektir.

Rusya’da Ortalama Kiralık Ev Rakamları

2017 yılı ortalarında bir dergide yayınlanan bilgilere göre Rusya’da ev fiyatları minimum rakamlarla ortaya çıkarılmıştır. Bu verilere göre Rusya’nın önde gelen şehirlerinde ev kiralama maliyeti metre kare kriterine göre detaylandırılmıştır. Yaklaşık 30-40 metrekare büyüklükteki tek odalı bir daire kiralamanın maliyeti en asgari aylık 5-7 bin ruble yani 100 dolar olarak hesaplanmıştır. Bölgeye göre fiyatların değişiklik gösterdiği de yadsınamaz bir gerçektir. Örneğin; Yekaterinburg’ ta 5 ruble civarında ev kiralamak mümkün iken, Omsk’ta 5 bin 500, Çelyabinsk civarında ise 6 bin rubleye kadar fiyatlar artmaktadır. Perm, Kazan, Volgograd gibi yerlerde yaşamak ve eşyalı bir ev tutmak için istenen rakamlar da ortalama 7 bin ruble kadardır. Moskova ve St. Petersburg fiyatların tavan yaptığı şehirler olarak sıralamanın üstünde yer alırken bu iki şehir haricinde 7 bin rubleye ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak daireler bulunabiliyor. Moskova ve St. Petersburg’a gelince en alt limitler Moskova’da 17 bin, St.Petersburg’da 10 bin ruble olarak göze çarpıyor. Ev satın almayı düşünürseniz de metrekare fiyatları 22 bin ile 95 bin ruble arasında bulunduğu yere göre değişmektedir. Piyasa şartlarına göre rakamların oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekir.

Rusya’da Ev Kiralamak Kolay Mıdır?

Rusya’ya yeni giden birisi için ev kiralamak ülkenin büyüklüğü de göz önüne alındığında oldukça önem arz eder. Rusya’da ev fiyatları konusunda mı yoksa Ruslar’ın tutumları konusunda mı endişelenmek gerektiği ise fazlasıyla kafa karıştırıcıdır. Ruslar ev kiralarken yabancılara karşı seçici ya da soğuk şekilde davranabilirken, bazıları da titizlik konusunda kurallar koyarak kiralama işlemini gerçekleştiriyor. Kiralık evlerin bazılarında sadece Slav ırktan olanların, evlilerin kiralayabileceğini belirten notlar bile bulunuyor. Sokaklarda hayvan sahipleri için de sınırlayıcı şartlar koyan yazılara rastlamakta fazlasıyla mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir