Rusya’da Öğrencilik Hayatı

Rusya’da eğitim almaya karar veren kişilerin kabul şartları, eğitimi, diploma geçerliliği gibi sorular kafasına takılmaktadır. Bunların haricinde merak edilen ise Rusya’da öğrencilik hayatı bir Türk için nasıl şekillenir sorusudur. Bu sorunun cevabı oldukça teşvik edicidir.

Rusya’da Eğitim ve Öğrencilik

Rusya eğitim için seçilecek ülkelerin başında gelir. Çünkü Rus eğitim kurumlarına girmek için tabi tutulacağınız bir sınav bulunmamakla birlikte, dil şartı da mevcut değildir. Sizin gibi eğitim almaya gelmiş kişilerden oluşturulan küçük gruplara farklı saat ve ders çizelgesi dahilinde dil eğitimleri verilmektedir. Rus öğretmenler tarafından birebir Rusça iletişim ile sağlanmaktadır. Kurs sonunda dil sertifikası da almanız sağlanmaktadır. Bu yüzden herhangi bir kriter olmadan istediğiniz, hayal ettiğiniz veya yeteneğinizin olduğu bir alana kayıt yaptırdıktan sonra öğrencilik hayatını keşfe çıkabilirsiniz.

Rusya’da Öğrenci İçin Barınma Durumu

Rusya’da barınma olanakları şehirden şehire büyük farklılık göstermektedir. Çünkü merkeze uzaklık, şehrin durumu ve konaklanacak yer şartları ışığında fiyatlar oluşturulmaktadır. Öğrenciliğinin ilk senesinde olanlar için ideal olan öğrenci yurtları kalmayı tercih etmek olacaktır. Çünkü ortamı görmeden ve arkadaş edinmeden evde kalmanın maliyetine katlanmak zor olacaktır. Öğrenci yurtları 2 veya 4 kişilik olup, ortalama standartlardadır. Neredeyse sorunsuz çalışan internet ve sayısız kaynağa ulaşabileceğiniz devlet kütüphaneleri ders çalışmak için fazlasıyla yeterlidir.

Rusya’da Evde Kalmak

Rusya’da eğitim sırasında yurtta değil de evde kalmayı tercih edenler için Rusya’daki ev sahiplerinin tutumları hakkında bilgi vermek oldukça gerekli olacaktır. Ev sahiplerinin küçük bir kesimi Slav ırkından olup olmadığınıza, ne iş yaptığınıza ve ev hayvanı besleyip beslemediğinize kadar bazı kriterler belirlemişlerdir. Hatta bu kriterleri sokak arasında gezerken ve ev ararken camlarda görmek bile mümkündür. Rus olmayan veya bekar olan kişilere ev vermeye pek yanaşmamaktadırlar. Evde hayvan besleyecek kişilerin ise hijyen kurallarına uymalarını beklerler. Elbette kesin çizgiler ile ayrılmış ve olumsuz tutumlar sergileyen insanların sayısı oldukça azdır. Türk emlakçılar aracılığıyla da rahtlıkla ev kiralayabilirsiniz. Her açıdan Rusya’da eğitim almanın güzellikleri keşfedilmeye değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir